یوخا

یوخا،‌ نانی است که دیرزمانی سفره ها را جان داده و نمادی است از میراث غنی حیات در قره داغ

اختلاف بر سر نرخ بیکاری در شهرستان اهر

نرخ بیکاری برآمده از سرشماری سال 1385 مورد تردید قرار گرفته است

اختلاف بر سر نرخ بیکاری در شهرستان اهر

نماینده اهر و هریس در مجلس: نرخ بیکاری در شهرستان اهر 23 درصد است

استاندار آذربایجان شرقی: اشکال در آمارگیری است

در حالی که نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی از ابتدای جلوس بر کرسی نمایندگی مجلس، نرخ بیکاری 23 درصدی در شهرستان اهر را مطلع تأکیدات خویش ساخته و در نطق پیش از دستور خود ـ  که 11 دی ماه امسال در مجلس ایراد کرد. ـ ضمن تشبیه نرخ بیکاری در این منطقه به زلزله 23 ریشتری خواستار تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی این معضل در اهر شده است. استاندار آذربایجان شرقی نرخ بیکاری اعلام شده را غیرمنطقی عنوان کرد و خواستار بررسی موضوع و رسیدن به آمار واقعی شد. مسئولان امر نرخ بیکاری بالای 20 درصدی در اهر را بر اساس سرشماری سال 1385 صحیح عنوان می کنند و اما آن را غیرمنطقی می دانند. استاندار آذربایجان شرقی در نشست مشترک  شورای برنامه ریزی استان و شهرستان اهر ـ که 24 بهمن در فرمانداری اهر تشکیل شده بود.ـ گفت: نرخ بیکاری شهرستان اهر در سال 1375 حدود 3.75 درصد بوده و این رقم در سال 1385، 20 درصد اعلام شده است. به عبارتی هفت برابر شده و این جای تأمل دارد.

اگرچه رقم 20 درصدی بیکاری خروجی سرشماری رسمی سال 1385 است، اما مسئولان آن را غیرواقعی می دانند و از نظر کارشناسی قابل پیگیری نمی دانند، نماینده اهر و هریس رقم واقعی را بیش از 23 درصد عنوان می کند. چنانچه مشکلی در سرشماری سال 85 بوده است که مسئولان ارشد این را می پذیرند، چگونه می توان اطمینان یافت که این مشکل در سرشماری سال 1375 نبوده است. نرخ بیکاری در استان آذربایجان شرقی 9.6 درصد اعلام شده است و این به هیچ وجه نمی تواند در مورد شهرستان اهر صادق باشد.اختلاف نظر بر سر رقم نرخ بیکاری در حالی ادامه دارد که موج بیکاری در این منطقه و مشکلات اجتماعی آن نمود عینی دارد. به گفته و تأکید نماینده اهر و هریس در مجلس در فاصله ی 10 ساله ی سال 75 تا 85 بیش از 14 هزار نفر از اهر مهاجرت کرده اند. این از معضل بزرگ حکایت دارد و از نبود فرصت های شغلی و رقم بالای بیکاری. چرا که اغلب مهاجرین در پی کار ترک موطن مادری خویش کرده اند. غلامحسین مسعودی ریحانی نرخ بالای بیکاری در شهرستان اهر را زنگ خطری برای مسئولان عنوان کرده و این را در جلسه ی مشترک شورای برنامه ریزی استان و شهرستان اهر بار دیگر مورد تأکید و تذکر قرار داد. استاندار آذربایجان شرقی اما در واکنش به این تأکید خواستار ارائه ی آمار واقعی شد و گفت: «اشکال در آمار گیری است و من پیشنهاد می کنم جلسه ای با حضور مسئولان امر ترتیب یابد تا خروجی آن مبنای کار کارشناسی قرار گیرد.» علیرضا بیگی همچنین گفت:« از آقای نماینده هم می خواهیم این آمار را به عنوان ابزار تبلیغات استفاده نکنند.» نماینده اهر و هریس اما تصریح کرد « نرخ واقعی بالاتر از این ارقام است و انکار این نرخ رسمی بیرون آمده از سرشماری سال 85 در واقع پاک کردن صورت مسئله است.» وی بیکاری در اهر را یک معضل اجتماعی عنوان کرد و خواستار تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی این معضل شد.  

در سوی دیگر این مسئله نکات قابل توجهی وجود دارد که کمتر مورد بررسی قرار می گیرند. اگر در تعریف اشتغال که در سرشماری سال 1385 مورد استفاده قرار گرفته، دقیق شویم، روی دیگر معضل رخ می نماید. در سرشماری اخیر « حداقل یک ساعت کار در هفته » شرط اشتغال بوده است. و این البته در سرشماری سال 1375 « حداقل دو روز كار در هفته » بوده است. مسئولان امر در ستاد سرشماری،  تعريف اشتغال در سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1385 را « مطابق با توصيه‌هاي سازمان ملل » عنوان کرده اند. به گفته ی قائم مقام ستاد سرشماري كشور سازمان بين‌المللي كار نيروي شاغل را تمامي افرادي مي‌داند كه « داراي حداقل سن تعيين شده براي كار باشند و در طول یک هفته حداقل يك ساعت كار كرده و يا بنا به دلايلي موقتاً كار را ترك كرده باشند.»

بر اساس سرشماری سال 1385 ، نرخ بیکاری در آذربایجان شرقی 6/9 درصد بوده است و رئیس مرکز آمار ایران در اریبهشت 86 اعلام کرد « بر اساس نتایج حاصل از اجرای طرح آماری نیروی کار, ترخ بیکاری در استان آذربایجان  شرقی 5 و سه‌دهم درصد است که کمترین نرخ در میان استانهای کشور است.» استاندار آذربایجان شرقی آبان امسال در گفتگو با خبرنگاران نرخ بیکاری در استان را 6/9 درصد اعلام کرد و گفت « طبيعي است كه برخي از مسائل بر رقم اعلام شده مي‌تواند تأثير داشته باشد.»احمد علیرضا بیگی در تشریح عوامل تأثیر گذار بر نرخ بیکاری استان،‌تصریح کرد « جوانان آذري، بيكاري را نوعي ضدارزش مي‌پندارند و همواره ادعا مي‌كنند در شغلي مناسب فعاليت دارند.» پس علی رغم این که همواره عواملی در شناخت نرخ بیکاری واقعی دخیل هستند، نرخ برآمده نیز گاه گویای تمام واقعیات نیست.اریبهشت 86 آذربایجان شرقی را دارنده ی نرخ بیکاری پایین در کشور اعلام کردند و خرداد همان سال این استان مهاجر فرست ترین استان کشور معرفی شد. و از طرفی پایین آمدن نرخ رشد جمعیت استان نیز چند و چون آمار اشتغال را معنادار تر می کند. « پایین بودن رشد جمعیت استان نسبت به متوسط کشوری موجب شد که سهم جمعیت استان از 54/5 درصد در سال 1375 به 11/5 درصد در سال 1385 برسد.» خروج جوانان جویای کار از استان بر نرخ بیکاری تأثیر گذاشته است، چرا که از جمعیت فعال کاسته شده است.پس اعلام نرخ بیکاری بدون عنایت به مهاجرفرستی معنایی نخواهد داشت.

نرخ بالای 20 درصدی بیکاری در اهر که از دل سرشماری سال 85 بیرون آمده است، در حالی مورد تردید مسئولان امر قرار می گیرد که نرخ اشتغال با ملاک « حداقل یک ساعت کار در هفته » به دست آمده است و تصور این که یک شهروند اهری شاغل با « یک ساعت کار در هفته » بتواند خانواده ای را اداره کند، اسفناک است. و این که چگونه کار ناپایدار و بدون پوشش بیمه را شغل حساب می کنیم و این که چرا اشتغال کاذب و بیکاری پنهان در زمره ی فعالیت اقتصادی محسوب می شوند،‌ بماند که بحث بسیار می خواهد.  بر اساس این نرخ حدود 15 هزار نفر بیکار محض در شهرستان اهر زندگی می کنند و این به گفته ی نماینده اهر و هریس « یک معضل بزرگ اجتماعی » است که ناهنجاری های اجتماعی خاص خود را  به وجود می آورد. و اما بخش اعظم جمعیت شاغل بر اساس ملاک سرشماری نیز از حداقل های زندگی در جامعه ی امروز محروم هستند. نشانه های موجود در شهرستان اهر نشان می دهد که نرخ بیکاری اعلام شده واقعیت دارد و چه بسا بنا به ادعای نماینده اهر در مجلس از این هم بیش تر است. لذا تردید در نرخ رسمی اعلام شده در واقع پاک کردن صورت مسئله است و با این کار مشکلی حل نخواهد شد. و مسئولان امر در حالی در صورت مسئله درگیر هستند که هزاران شهروند اهری چشم انتظار حل مسئله اند.   

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۷ساعت 19:25  توسط جعفر خضوعي  |